Zen Yoga

Home » Zen Yoga

Czym jest

Zen – Yoga

„Kto patrzy na zewnątrz ten śni, kto patrzy do środka budzi się”

Carl Gustav Jung

Studio Zen – Yoga powstało jako wynik mojej fascynacji jogą i medytacją. Zmiany w moim życiu zainspirowały mnie by podzielić się wiedzą z innymi, którzy weszli lub zamierzają wejść na ścieżkę rozwoju osobistego i duchowego. ZEN i JOGA to dwie uniwersalne filozofie, które łączy bardzo wiele, choć powstały w różnych miejscach i czasie. Stoją ponad wszelkimi strukturami i podziałami: religijnymi, politycznymi, rasowymi i kulturowymi, stworzonymi przez ludzkość. ZEN i JOGA wyznaczyły początkowo kierunek mojej transformacji, nauczyły mnie spojrzenia w głąb siebie, akceptacji swoich słabości i niedoskonałości, pokory a jednocześnie silnej wiary w swoje możliwości.

JOGA, to nie tylko ćwiczenia skoncentrowane na wzmacnianiu i rozciąganiu ciała (asany), ale i cała filozofia dotycząca kodeksu zasad moralnych względem siebie i innych (nijamy i jamy), oddech (pranajama), nauka wycofania zmysłów (pratjahara) i koncentracji (dharana), medytacja (dhjana) i na końcu oświecenie, czyli zespolenie się z wszechświatem (samadhi). Regularne praktykowanie jogi uruchamia cały proces zrozumienia świata materialnego i duchowego oraz przywraca równowagę pomiędzy Ciałem, Umysłem i Duszą (CUD). Patrząc na jogę z poziomu fizycznego należy również zwrócić uwagę na jej prozdrowotne działanie – poprawę funkcjonowania układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, nerwowego i wreszcie hormonalnego. Wiele osób praktykujących we właściwy sposób jogę, odczuwa bardzo szybko poprawę zdrowia i nastroju.

Praktyka ZEN to oczyszczenie umysłu i ujrzenie prawdziwej natury rzeczywistości, rozwijanie wewnętrznej mądrości, wkraczanie w świat spokoju. Medytacja i oddech, wejście w stan ciszy, ujarzmienie umysłu, kieruje na nowe ścieżki życia. Zaczynamy dostrzegać inne wymiary otaczającego świata, patrzymy na wiele spraw z innej perspektywy. Akceptując siebie, akceptujemy innych.

„Każdy myśli, żeby zmienić świat, ale nikt nie myśli żeby zmienić siebie”

Lew Tołstoj

Call Now Button